MHP'Lİ MECLİS ÜYELERİNİN ÖNERGESİ KABUL EDİLMEDİ

MHP'Lİ MECLİS ÜYELERİNİN ÖNERGESİ KABUL EDİLMEDİ

MHP Bolu Belediye Meclis üyelerinin Katı Atık Bertaraf (Ticari) ücretleri ve kültür varlıkları katkı paylarındaki yüksek miktarlarda artışların belediye meclisinde tekrardan görüşülmesi ve 2024 Haziran ayı meclis gündemine alınması için sunduğu önerge gündeme alınmadı.

Milliyetçi Hareket Partisi Bolu Belediye meclis üyeleri Şerafettin Özdemir ve Fahri Zafer Bekler, son zamanlarda yapılan vergi zamları konusunda meclis bir önerge sundu. Haziran ayı Bolu Belediye Meclisi birinci oturumunda verdikleri önerge ile Katı Atık Bertaraf (Ticari) ücretler ve kültür varlıkları katkı paylarındaki yüksek miktardaki artışların vatandaşlara ekonomik olarak çok sıkıntı yarattığını belirtti. 

ÖNERGE GÜNDEME ALINMADI

Katı Atık Bertaraf (Ticari) ücretler ve kültür varlıkları katkı paylarındaki yüksek miktardaki artışların vatandaşlara ekonomik olarak çok sıkıntı yarattığını belirten Özdemir ve Bekler’in meclise sunduğu önerge ile bu zamların yeniden görüşülmesini talep etti. Özdemir ve Bekler’in sunduğu önerge meclis gündemine alınmadı. Milliyetçi Hareket Partisi Bolu Belediye Meclis üyeleri Şerafettin Özdemir ve Fahri Zafer Bekler’in meclise sunduğu önergede şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Cumhuriyet sınırları içerisinde taşınmazı bulunan her vatandaş emlak vergisini ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere iki kez ödenir. Bina, arsa ya da arazi gibi taşınmazlara ait bu vergiler belediyeler tarafından tahsil edilmektedir açıklamasına istinaden belirlenen emlak vergilerindeki yüksek artışların yanında emlak vergilerine ek olarak Katı Atık Bertaraf (Ticari), kültür varlıkları katkı paylarındaki yüksek miktarda artışlar vatandaşlar arasında ekonomik olarak çok sıkıntı yarattığı sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tarafından beyan edilmektedir. Şahsımıza bu şikayetler yapıldığı gibi sanırım meclis üyesi arkadaşlara da aynı şikayetlerin kanısındayız. “2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun ‘ücrete tabi işler’ başlıklı 97.maddesinde; “Belediyeler bu kanunda harç veya katılma payı konusu yapılmayan ve ilgililerin isteğine bağlı olarak ifa edecekleri her türlü hizmet için belediye meclislerince düzenlenecek tariflere göre ücret almaya yetkilidir. Belediyeye tekel olarak verilmiş işler kendi özel hükümlerine tabidir kuralına yer verilmiştir. Türkiye’de katı atık bertaraf ücretleri 5216 sayılı Büyükşehir Belediye kanunu 3593 sayılı Belediye Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde düzenlenir ve ilgili kanunlar gereğince yerel yönetimler tarafından belirlenir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz kanunlara dayanarak ülkemizde ve dünya üzerinde yaşanmakta olan ekonomik sıkıntılara istinaden 2024 yılı Katı Atık Bertaraf (Ticari), Kültür Var. Katkı payı tahakkuklarının kurumsal firmalar hariç esnaflarımızla ilgili gözden geçirilmesini 03/06/2024 tarihine kadar tahsil edilen Katı Atık Bertaraf (Ticari), Kültür Varlıkları Katkı paylarına ait fazla ödemelerin Emlak Vergilerinden mahsup edilmesi için gereken işlemlerin ve iş bu önergenin 2024 yılı haziran ayı meclis toplantısı gündeme alınması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.”

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1 yorum yapılmış

  • Ticaretli (9 Haziran 2024 - 17:12)
    Bu duyarlı davranışından dolayı muhasebeci arkadaşımız Şerafettin Özdemir'i tebrik ederiz. Gerçekten Bolu'da diğer illere nazaran Katı Atık Vergisi çok pahalı. Diğer encümen üyelerini göreve davet ediyoruz.
9HAZ2024