ÖĞRENCİLER BOLU ORMANLARINDA EĞİTİM ALDI

ÖĞRENCİLER BOLU ORMANLARINDA EĞİTİM ALDI

Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi ekskürsiyon (teknik gezi) için Bolu Orman Bölge Müdürlüğünü tercih etti. Tüm Orman Fakültelerindeki son sınıf öğrencileri için geleneksel olarak yapılan ekskürsiyon, Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi son sınıf öğrencilerinin katılımıyla, Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde (Bolu-Düzce) gerçekleşti.

Ekskürsiyonun I. gününde, Gölcük Tabiat Parkı ve uygulanan rekreasyon çalışmalarının görülmesinin ardından Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü, Şerif Yüksel Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde bulunan “ICP-Forest Orman Ekosistemlerinin İzlenmesi Projesi” kapsamında yapılan çalışmaların neler olduğu, 6 nolu yoğun gözlem alanında gidilerek yerinde incelendi. 

BİLGİLER VERİLDİ 

Gözlem alanında Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Seyfettin Kiniş tarafından Orman Ekosistemlerinin İzlenmesi Projesinin önemi, dünü-bugünü ve yapılan araştırmalar hakkında Orman Fakültesi öğrencilerine bilgiler verildi. Daha sonrasında yine Şerif Yüksel Orman İşletme Şefliğinde “Seçme Ormanı Kuruluşu ve Silvikültürel Uygulamalar” hakkında, Silvikültür Şube Müdürü Hüseyin Şahiner, Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Seyfettin Kiniş ve Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Başmühendis Dr. Hurşit Ceyhun Yurdabak tarafından bilgiler verildi. Ekskürsiyona bizzat teşrif eden Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Orman Mühendisliğinin önemi hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

ODUN ÜRETİMİ ANLATILDI

Bölge Müdür Yardımcısı Yılmaz Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşen ekskürsiyonun II. gününde, FSC sertifikasına sahip olan Aladağ Orman İşletme Müdürlüğünde endüstriyel odun üretiminin nasıl gerçekleştiği ve FSC uygulamalarının neler olduğu konusunda Orman İşletme Müdürü Ahmet Toklu ve personel tarafından bilgiler verildi.

İNCELEME YAPTILAR

Ekskürsiyonun III. gününde, Abant ve Samandere Şelalesi Tabiat Parklarındaki rekreasyon uygulamaları yerinde görüldü. Ayrıca Düzce Orman İşletme Müdürlüğü, Samandere Orman İşletme Şefliğinde Kayın ilk aralama sahalarında incelemeler yapıldı.

FAYDALI BİR EĞİTİM OLDU

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünün yakın ilgi ve alakalarından dolayı çok mutlu olduklarını belirten Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Duyar, “birkaç ay sonra mezun olup Orman Mühendisi olacak olan öğrencilerimiz için, bu ekskürsiyonun çok faydalı geçtiğini” dile getirdi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23MAY2023