Onlar inatlaşıyor öğrenciler bedel ödüyor

Onlar inatlaşıyor öğrenciler bedel ödüyor

İlimizin en köklü eğitim kurumu olan Gazipaşa İlkokulunun durumu belirsizliğini koruyor. Bolu Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğünün bir türlü aynı masa etrafında toplanıp protokol imzalayamamasının bedelini 756 öğrenci ve öğretmenler ödüyor.

Bolu Belediyesi tarafından depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle mühürlenen Gazipaşa İlkokulu binasını kullanamayan öğrenciler okul bahçesinde bulunan prefabriklerde ders görmeye devam ediyorlar. 

Öğrencileri hiç mi düşünmezsiniz?

Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bolu Belediyesi arasında yaşanan anlaşmazlık sebebiyle bugüne kadar somut bir adım atılamayan Gazipaşa İlkokulu için çözüm bekleyen öğrenciler ilkel bir şekilde eğitim görmeye mecbur bırakılıyor. Soğuk kış şartlarına rağmen prefabrik binalarda eğitim gören öğrenciler, Bolu Belediyesinden ve Milli Eğitim Müdürlüğünden çözüm bekliyor. 

Veliler okullarına sahip çıkmıştı  

Yaklaşık 1 yıldır Bolu Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yaşanan Gazipaşa İlkokulu polemiği bir türlü çözüme ulaşamıyor. Bölgede Kültür Merkezi Projesi bulunan Bolu Belediyesi Gazipaşa ilkokulu binasını yıkıp arsayı Kültür Merkezi Projesine dahil etme isteği öğrenci velilerinin engeline takılmıştı. Bolu Belediyesi eski Başkanı Alaaddin Yılmaz döneminde Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan protokolde Gazipaşa ilkokulunun arsasının Bolu Belediyesine devredilmesi gerekçe göstererek okulu buradan kaldırıp, arsayı Kültür Merkezi Projesine dahil etmek isteyen Belediye Başkanı Tanju Özcan, velilerden gelen baskı üzerine kararından vaz geçmiş, mevcut yere yeni okul yapılmasını kabul etmişti. 

8 aydır somut adım atılmadı

Gazipaşa ilkokulunun mevcut binasını tartışmalı bir şekilde mühürleyen Bolu Belediyesi, daha sonra dönemin Valisi Ahmet Ümit’in çabalarıyla Bolu Belediye Meclisinde mevcut binanın yıkılıp yerine yeni bina yapılması kararını aldı. Nisan ayında İlimizi ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, durumun ehemmiyeti üzerine Gazipaşa İlkokulu için 40 Milyon ödenek sözü vermiş ve okulun yapımına biran önce başlanmasını istemişti. Bakan Özer’in ödenek sözünün ardından gözlerin çevrildiği Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi cephesinde kayıkçı kavgası devam ettiğinden geçen 8 ay içerisinde bir ilerleme yaşanmadı. 

İki kurum arasında güven sorunu var

Havadis gazetesi olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi kaynaklarından Gazipaşa İlkokulunun durumuyla ilgili aldığımız bilgiler ortada büyük bir güvensizlik sorunu yaşandığı gerçeğine ulaştık. Bolu Belediye kanadı Milli Eğitim Müdürlüğü kanadına güvenmediğinden arsanın tahsis protokolünü yapmak için hasarlı olduğu gerekçesiyle mühürledikleri mevcut binanın yıkılmasını istiyor. Protokole binanın yıkım kararını da koymak isteyen Bolu Belediyesi, yıkımı gerekirse kendilerinin de yapabileceğini söylemesine rağmen Milli Eğitim Müdürlüğü bu teklife yanaşmıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü kanadı ise öncelikle yerin kendilerine tahsisinin yapılması için protokol imzalanmasını isterken, binanın yıkım ve yeni ihalesinin daha sonra kendileri tarafından yapılması konusunda diretiyor. 

Çıkartılan ödenek eriyip gidiyor

Yaşanan bu anlaşmazlık sonrasında Bolu Belediye kanadı, yerin kendilerinden alındıktan sonra yeni okulun yapılmayacağı endişesiyle anlaşmaya yanaşmazken, okulun mevcut binasının yıkılacağına dair Milli Eğitim Müdürlüğünden garanti istiyor. İki kurum arasında yaşanan bu anlaşmazlık ve güvensizlik nedeniyle ödeneği Bakan Mahmut Özer tarafından 8 ay önce çıkartılmış olan Gazipaşa İlkokulunun durumuyla ilgili...

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ...

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

2 yorum yapılmış

  • dayı (23 Aralık 2022 - 18:18)
    İşin garibi yeni bir deprem yaşadık, hasarlı olduğu söylenen binada hiç hasar yok.
  • eğiticii (23 Aralık 2022 - 20:22)
    tob kml deki öğrencilerde bedel ödüyor. karmaşık herşey program ders
22ARA2022