RAUF DENKTAŞ'IN İSMİ BULVARA VERİLDİ

RAUF DENKTAŞ'IN İSMİ BULVARA VERİLDİ

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Bolu Şube Başkanı ve Kıbrıs Barış Hareketi Gazisi Emekli Piyade Kıdemli Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)’nin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın isminin Bolu’da yaşatılmasını talep etti.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Belediye Meclisi eylül ayı toplantılarının birinci birleşiminde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın daveti ile kürsüde söz alan Ahmet Şerafettin Yamaner; Emekli Subaylar Derneği (TESUD), Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) ve Muharip Gaziler Derneği olarak hazırladıkları önergeyi meclise sundu.

“VEFA BORCUMUZDUR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Önergelerinin gündeme alınması nedeniyle teşekkür ederek konuşmasına başlayan Emekli Binbaşı Yamaner, “İlimizde siz değerli Başkan ve Üyelerin kararları ile güzel işler yapıldığını görmekten mutlu oluyoruz. İlimizin büyümesi dolayısıyla; mahallelerimiz, caddelerimiz, sokaklarımız, parklarımız artmaktadır. Bu gibi yerlere Bolu’ya hizmet etmiş, katkı vermiş büyüklerimizin, tarihte ismi geçen kahramanlarımızın, Devlet adamlarımızın isimlerini vermek vefa borcumuzdur diye düşünüyoruz. Rauf Raif Denktaş’ın da en güzel bir yere isminin verilmesini Bolu Emekli Subaylar Derneği, Astsubaylar derneği, Muharip Gaziler Derneği olarak düşündük” dedi.

“KIBRIS ŞU ANDA NEFES BORUMUZDUR”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kıbrıs halkına her zaman yardım ettiğini dile getiren Ahmet Yamaner, Kıbrıs’ın ülkemiz için önemini vurgulayarak; “Kıbrıs’ın jeopolitik ve stratejik yönden Türkiye için çok önemli olduğunu biliyoruz. Kıbrıs Anadolu’nun etle tırnak misali ayrılmaz bir parçasıdır. Ege’de durum malumdur. Akdeniz ve Kıbrıs şu anda nefes borumuzdur. Kurtuluş savaşında Kıbrıslı soydaşlarımız Yunan’a karşı savaşmak üzere bizimle beraber savaştılar. Hatta yokluklar içinde savaşan askerlerimize katkı olsun diye soydaşlarımızın kadınları; yüzük, küpe ve bileziklerini gönderdiler. Yurdumuzun kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Kıbrıs’a ve soydaşlarımıza her zaman yardım etmiştir. Hatta onların varlığını düşünerek, İngiliz idaresinde olmalarına rağmen 20-22 Haziran 1930’da Deniz Harp Okulu’nun okul gemisi olan Hamidiye Zırhlısını, Türklerin yanındayız der gibi Mağusa’ya göndermiştir. Kıbrıslı soydaşlarımız, okul gemimizden bir bardak su içmek için Kıbrıs köylerinden akın akın Mağusa’ya gelmişlerdir” ifadelerini kullandı.

RAUF RAİF DENKTAŞ KİM?

Yamaner önergede Rauf Raif Denktaş’ı tanıttığı konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “1924 yılında, Baf’ta doğdu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. İlköğrenimini Arnavutköy Fevzi Çakmak lisesinde okumuştur. Daha sonra Lefkoşa’da İngiliz okulunda okuyup, 1941 yılında buradan mezun olmuştur. Halkın sesi gazetesinde yazı yazmaya başlamıştır. İngiliz okulunda öğretmenlik yapmıştır. 1944 yılında İngiltere’de Hukuk eğitimine başlamış 1947 yılında mezun olmuştur. Kıbrıs’ta Avukatlık yapmış olup, 1956 yılında Başsavcı olarak görev yapmıştır.1959 Zürih - 1960 Londra anlaşmaları ile Kıbrıs Cumhuriyetinin Anayasasını yapmışlardır. Rauf Raif Denktaş 15 Ocak 1964’te Londra’da konferansa katılır. Konferanstaki başarılı savunma ve önerileri karşı tarafın tepkisini çeker.  Makarios Denktaş’ın Adaya girmesini istemez. ‘Gelecek olursa tutuklanacaktır’ der. Türkiye’de sürgün olarak kalmasına sebep olur. 21 Ekim 1967 yılında 2 arkadaşı ile balıkçı teknesiyle Akdeniz’den Kıbrıs’a gitmek üzere yola çıkarlar. Gece karanlıkta yanlışlıkla Kıbrıs kıyısında Rum köyüne çıkarlar ve yakalanırlar. Bunun üzerine, Kıbrıs’ın çeşitli bölgelerindeki Türkler toplanarak büyük miting düzenlerler. Ülkeler arası görüşmeler sonunda 12 Kasım 1967’de serbest bırakılır Türkiye’ye gönderilir. 1970-1973 yılları arasında Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı olur. 1976 yılında Devlet Başkanlığına seçilir. 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilir. Başarılı çalışmaları nedeniyle kendisine ‘Çetin Ceviz’ unvanını takmışlardır. Her sözünde ‘Türkiye olmadan cennete bile gitmem’ diyen büyük devlet adamıdır. Büyük dava adamıdır. Hukukçudur, yazardır, şairdir, büyük kahraman ve mücahittir. ‘Ben kahraman değilim, kahraman bir milletin kahraman temsilcisiyim’ diyebilendir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilmiş ‘Üstün Hizmet Şeref Madalyası’ sahibidir. ‘Benim İki Bayrağım’ var şiirini çok severdi. Cenazesi defnedilirken bu şiir arka arkaya kendi sesinden okunmuş ve halkın gözyaşlarına boğulmasına sebep olmuştur. Her dönem adamı değil, her dönemin aranan adamıdır.”

“SAYFALAR DOLUSU YAZSAK ANLATAMAYIZ”

Denktaş konuşmasının devamında, “Gazi Mustafa Kemal’in 35 Dünya devletinde heykelleri ve veciz sözleri örnek olarak anıtlandırılmıştır. Bizler de Bolu’da böyle bir Devlet adamının ismini yaşatalım. Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabesi gibi o da ölmeden önce Kıbrıs Gençlerine mesaj vermiştir. ‘Gelecek sizsiniz biz sizlere pırıl pırıl bağımsız bir devlet bırakıyoruz. Türkiye’nin desteklediği ve tanıdığı bir devlet ona sahip çıkınız. Halkına sımsıkı sarılınız. Canınız gibi koruyacaksınız. Biz emanetçileriz, üzerinde hür yaşayalım diye canlarını, kanlarını vermiş olan insanlar bize bu toprakları verdi. Babamızdan miras kalmış mirasçılar gibi ne satabiliriz ne de bırakıp kaçabiliriz.’ Ruhun şad olsun büyük adam. Denktaş’ı sayfalar dolusu yazsak anlatamayız. Teklifimiz kabul edildiğinde bu dilekçemizi bizzat tanıdığım ve görüştüğüm KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Meclis Başkanı Zorlu Töre’ye, Danışma Kurulu üyesi Volkan gazetesi sahibi Hüseyin Macit Yusuf’a ve Kıbrıs’ta bulunan tüm Üniversite Rektörlerine ileteceğimi belirtmek isterim. ‘1974 Öncesi Ve Sonrası Kıbrıs’ kitabı yazarı ve aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekâtında Yunan Alayına giren subaylardan biri olarak müracaatımızın kabulünü saygılarımla arz ederim” dedi.

BULVARA İSMİ VERİLDİ

Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar ve Muharip Gaziler Derneklerini temsilen konuşan Emekli Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner’in sunduğu önerge Belediye Meclisi üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Oylamanın sonunda, Kılıçaslan Mahallesinde bulunan 155 No’lu sokağın adı ‘Rauf Denktaş Bulvarı’ olarak değiştirildi. Bulvara Rauf Raif Denktaş’ın görkemli bir kaidesi de Ahmet Şerafettin Yamaner tarafından yaptırılarak Bolu’ya hediye edilecek. Emekli Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner ayrıca, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve KKTC Meclis Başkanı’nı da kaidenin açılış töreni için Bolu’ya davet edeceğini belirtti.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
3EYL2022