ŞARKA VİRÜSÜNE KARŞI ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

ŞARKA VİRÜSÜNE KARŞI ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından şarka virüsü ve diğer zararlılar için survey çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda denetimlerini sürdüren Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri inceledikleri ürünlerden numuneler alarak kontrol çalışmalarını yürütüyor.

İlimizde Bitki Sağlığı Uygulama programında yer alan Şarka Virüsü Zararlı Organizması için yapılan ari alan çalışması kapsamında sert çekirdekli meyve ağaçlarından numuneler alınırken; turunçgil uzun antenli böceği ve diğer zararlı organizmalar ile ilgili Survey çalışmaları yapıldı.

ÜRÜN KALİTESİNİ KORUMAK ADINA ÇALIŞIYORLAR

Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat; “Türkiye'de 1968 yılından beri çekirdekli meyvelerde görülen ve 2000’li yıllarda hızla yayılan şarka virüsü ile ilgili bakanlığımız tarafından çalışmalar yürütülmektedir. İlimizde de görülme riski bulunan şarka virüsü ile ilgili olarak Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerimiz numune alarak kontrol ve denetim çalışmalarını yürütmektedirler. Şarka virüsü (Plum pox potyvirus, PPV) sert çekirdekli meyve türlerinden özellikle de kayısı, erik, şeftali, nektari, badem ve kirazda daha sık görülüyor. Bu virüs dünyada bilinen en tehlikeli hastalıklardan bir tanesinin kaynağını oluşturuyor. Ürünün kalite ve kantitesinde direk zarara yol açar. Virüs ile bulaşık ağaçlarda, meyvelerde şiddetli deformasyonlar ve hasat zamanından önce erken döküm olmaktadır. Şiddetli enfeksiyonlarda yüzde 100'e varan oranlarda zarar oluşabilmektedir. Sert çekirdekli meyve türleri için büyük risk oluşturan şarka virüsünün ve diğer karantinaya tabi etmenlerin İlimizde bulaşmaması ve yayılmaması için gerekli kontrol ve tedbirler alınmakta, birimlerimiz ile de koordineli olarak denetimler yoğun bir şekilde yıl boyunca devam etmektedir. Ayrıca meyve ağaçlarında büyük zararlara neden olan turunçgil uzun antenli böceği ve diğer zararlı organizmalar ile ilgili Surveyler de aralıksız devam etmektedir. Üreten Bolu’muzun ürün kalitesini korumak adına çalışmalarımız düzenli rutinlerle devam etmektedir” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
4AĞU2022