SÜNE ZARARLISI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

SÜNE ZARARLISI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İl Tarım Müdürlüğü tarafından, Tarım İl Müdürlüğü ekipleri 2024 yılı Bitki Sağlığı Programı kapsamında bulunan Süne Mücadelesi çalışmalarını sürdürüyor.  

İl Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışmalar neticesinde süne yumurtalarında parazitlenmeyi sağlayan Trissolcus türlerinin oldukça yoğun olduğu ifade edildi.

“BİLİNÇSİZCE KİMYASAL UYGULANMASI BU DENGEYİ BOZMAKTADIR”

İl Tarım Müdürlüğü tarafından süne zararlısına karşın yürütülen çalışmalar hakkında yapılan açıklamada; “Parazitoit adı verilen bu yararlı böcekler yumurtalarını süne yumurtalarının içine koyar ve tüm gelişme dönemlerini konukçu yumurtası içinde tamamladıktan sonra ergin olarak çıkarlar. Parazitoitin bulunduğu yerlerde ağaçlık alanların olması ve besin kaynaklarının bulunması popülasyonun artmasına neden olur. İlimizin ağaçlık alan olarak zengin bir potansiyele sahip olması bu yararlıların artmasına olanak sağlamaktadır. Süne ile biyolojik mücadelenin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için çok hassas olan bu doğal düşmanların varlıklarını sürdürebilmeleri, bunun için de özellikle uygulanan kimyasal ilaçlardan korunmaları gerekmektedir. Parazitoit yoğunluğunun bulunduğu yerlerde ilaçlama yapılmaması bu etmenleri korumak adına oldukça önemlidir. Tarımsal üretimde ekonomik kayıplara neden olan zararlı organizmalara karşı, doğada bulunan parazitoit, predatör gibi doğal düşmanlar yardımıyla zararlıların popülasyonları baskı altına alınmaktadır. Bu duruma doğal denge denilmektedir. Doğal dengenin bulunduğu bir ortamda bilinçsizce kimyasal uygulanması bu dengeyi bozmaktadır. Bu nedenle kimyasal mücadele kararı alınırken tüm bu etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.” denildi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
12HAZ2024