TÜRK SAĞLIK SEN'DEN MOBBİNG AÇIKLAMASI

TÜRK SAĞLIK SEN'DEN MOBBİNG AÇIKLAMASI

TÜRK Sağlık Sen Bolu Şubesi Başkanı Furkan Özübek, yayımladığı yazılı açıklamada 112 Acil Çağrı Merkezinde sağlık çalışanlarına zulüm yapıldığını belirterek, konuyla ilgili hukuk önünde hesap soracaklarını dile getirdi. 

112 Acil Çağrı Merkezinde sağlık çalışanlarının açıkça zulme uğradığını belirten Furkan Özübek, yaşananlara bakıldığında sistematik mobbing yapıldığını vurguladı. 

‘BU KURUMLAR STRATEJİKTİR, BUNA GÖRE BİR DEĞER VERİLMELİDİR’

Açıklamasında Acil sağlık çalışanlarının önemine değinen TÜRK Sağlık Sen Bolu Şubesi Başkanı Furkan Özübek; “Acil Sağlık hizmetlerinin önemi, bu sistemin her daim tüm unsurları ile hazır olması ve ihtiyaç halinde gereğini yapabilmesi ve bu sistemin her kademesinde görev alan çalışanların sorunlarının çözülmesi, çalışma şartlarının iyi olması elzemdir.  Türkiye olarak çok büyük iki deprem yaşadık. 41 Binin üstünde insanımız hayatını kaybetti. 100 binin üstünde yaralımız var.  Tüm sağlık çalışanları canla başla depremin olduğu ilk günden bugüne fedakarca çalışıyor. Ambulansları umke ekiplerini, sahra hastanelerinde o bölgedeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşananları görüyorsunuz. İlimizin de deprem kuşağında olduğu düşünüldüğünde kamunun acil hizmetleri için buradaki hassasiyetimizin çok daha yüksek olması gerekiyor. Bu kurumlar stratejiktir, buna göre bir değer verilmelidir” dedi. 

‘MOBBİNG YAPILDIĞINI GÖSTERMEKTEDİR’

Bazı idarecilerin egolarını tatmin ettiğini söyleyen Özübek; “Fakat bazı kurumlarımızda yaşananlar ve idarecilerin tavırları buralarının bırakın stratejik bir kurum olarak görülmeyi, idarecilerin egolarını tatmin ettiği mekanlar olarak faaliyet gösterdiğini, çalışanların açıkça zulme uğradığını, sistematik mobbing yapıldığı göstermektedir. Maalesef deprem gibi yıkıcı afetlere her zaman hazır olmamız gereken ilimiz Bolu’da da çalışan arkadaşlarımızdan gelen yoğun şikayetlerden böyle bir kurum haline dönüşmek üzere olan 112 Acil çağrıları karşılama merkezimizdir. Burada kendisinin babasının çiftliğinde sanan bir yönetici çalışanlar arasında ayrımcılık yapmakta, çalışanların ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili iş ve işlemleri yok saymakta, Merkezin çalışanlar adına adeta bir çile merkezine dönüşmesi için elinden geleni yapmaktadır” ifadelerine yer verdi. 

‘GARİP TALİMATLAR VERİLMEKTEDİR’

TÜRK Sağlık Sen Bolu Şubesi Başkanı Furkan Özübek açıklamasının devamında şu cümleleri kullandı; “Çalışanların ailelerine bile zulüm edilmekte, çocuklarının içeri alınmaması gibi garip talimatlar verilmektedir.  Yemekhaneden tuvaletlere kadar çalışanlar için tüm kullanım alanlarında eksiklikler ve hijyen açısından sorunlar vardır. Fakat bunları dert etmeyen malum yönetici bazı çalışanlarla çeşitli oyunlar oynayarak vaktini geçirmektedir. 

‘GEREĞİ YAPILACAKTIR’

Bu kadar yoğun şikayetlerin çalışanlar tarafından bize iletilmesi nedeniyle kuruma giderek çalışanlar görüşmek istediğimizde hukuksuz bir şekilde güvenlik görevlileri tarafından malum yöneticinin talimatıyla içeri alınmadık. Kurumu kendi babasının çiftliği olarak gören bu şahıs ve onun her dediğini emir telakki edenler açıkça suç işlemişlerdir. Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Şeklindeki açık kanun hükmüne muhalefet edenler hakkında gereği yapılacaktır. 

‘HUKUK ÖNÜNDE HESAP SORACAĞIZ’ 

Hiç kimse merak etmesin bu şahsın yaptıklarını yanına kar bırakmayacağız. Hukuk önünde hesap soracağız. Bu durum Ankara’daki tüm yetkililer ile de paylaşacağız. 

Hiç kimse ne devletin üstündedir ne de Kamu hizmeti kimsenin keyfinin emrindedir. Çalışanlar için gereğini yapmaya ve tüm platformlarda bunun mücadelesini vereceğimizden herkesin emin olmasını istiyor, saygılar sunuyorum. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
21ŞUB2023