Türker Ateş yeni dönem hedeflerini anlattı

Türker Ateş yeni dönem hedeflerini anlattı

Ekim ayında yapılan seçimle yeniden Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına seçilen Türker Ateş, Bolu’yu iyi tanıyan bir ekip olduklarını belirterek, yeni dönemde, yeni projelerle Bolu’ya katkı sağlayacaklarını dile getirdi. 

Yeni bir heyecanla kaldıkları yerden çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Türker Ateş, üniversite-sanayi işbirliği, Köroğlu Dağları Turizm Master Planı ve teşvikler başta olmak üzere bir çok konu hakkında açıklamalarda bulundu. 

‘Diğer illerle rekabet içindeyiz’

Ticaret ve Sanayi Odası olarak Bolu’yu iyi tanıyan bir ekibe sahip olduklarını dile getiren Türker Ateş; “Ekim ayında ki seçim sonrası gruplar ve meslek komitelerinde değişiklikler oldu. Meclis aritmetiğimiz 41 kişiye yükseldi. Yönetim Kurulu da 11’e çıktı. Yeni meclis üyeleriyle birlikte yeni görevler oluştu. Ticaret odasının yapısına baktığımız zaman 15 tane meslek komitesinden oluştuğu için, ilin tamamını kapsayan ve her mesleğe yeterli çeşitte ifade edebilecek aritmetik gruplarımız oldu. Bundan sonra ne yapacağız? Bundan sonra devam eden projelerimiz var, bu projeleri sonuçlandırma noktasına gideceğiz. Yeni projelerimizde var ve onlara başlayacağız. Bolu’yu iyi tanıyan bir ekibiz, Boluyla ilgili hayallerimiz var. Ticaret anlamında ve yatırım anlamında diğer illerle büyük bir rekabetimiz de var” ifadelerine yer verdi. 

‘İlçelerin potansiyeli arttı’ 

İlçe bazlı teşvikler sayesinde ilçelerde yatırım potansiyelinin arttığını belirten Ateş; “Teşviklerle ilgili değerlendirme yaptığımız zaman ilimizde sektörel teşviklerde ön plana çıkabilecek rekabet analizi yapmamız gerekiyor. Bizim teşvik projelerimiz içinde yeni bitirdiğimiz Uzay Projemiz var. Uzay analizinde ilimizi tanıtan hangi sektörlerde öncüyüz, hangi sektörler de ilave katkı sağlamamız gerekiyor, onların analizini yaptık. Dolayısıyla önümüzdeki senelerde yatırımcılarımızı bu doğrultuda yönlendireceğiz. Ayrıca ilçe bazlı teşviklerimiz geldi. İlçe bazlı teşvikler sayesinde ilçelerin yatırım çekme potansiyeli arttı. Daha önce başlanan Yeniçağa organize sanayi projemiz vardı.  Şuanda %51’in üzerinde istimlak edilmiş vaziyette... Bazı istimlak edemediğimiz yerlerde hukuksal boyuta dönerek istimlakları gerçekleştirerek sene sonuna doğru yatırımcılarımızla buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.  

‘Üniversite-Sanayi iş birliğini önemsiyoruz’

Üniversite, Ticaret Odası iş birliğinin önemine değinen Türker Ateş; “Açıkça söylemek gerekirse ilin en büyük potansiyellerinde bir tanesi üniversite. Çünkü hep bunu söylüyoruz; ilin %10’u üzerinde insan barındırıyor. Dolayısıyla çok dinamik bir insan sirkülasyon olan kurumdan bahsediyoruz. Aynı zamanda teknoloji ve ilmin üniversite kaynaklı olduğunu düşünürsek bizim için önemli bir kurum. O yüzden üniversiteyle iş birliği muhakkak gereklidir. Biz zaten bazı konularda beraber çalışıyoruz.  Mesela, Teknokent te beraberiz. Teknokentin yönetim kurulunda yer alıyoruz. Teknokent in şuan doluluk oranı %100, hatta ofisler bile şuan yeterli değil. Geçen seferde söylemiştim, ofislerimizi ikiye bölüp istihdam sağlayabiliriz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Laboratuvar akredite olmasıyla ilgili çalışmalarımız var. Sahada olması gereken özellikle iş dünyasının istediği teknolojik gelişmeleri sağlayabilme noktasında Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)’in çok iyi çalışması lazım. Rektörümüz Mustafa Alişarlı ile zaten sürekli irtibat halindeyiz. Fakat firmalarla üniversiteyi tam anlamıyla buluşturamadık. Rektörümüz de bizimle beraber çalışmak istiyor. Bizde onunla beraber çalışmak istiyoruz. Bizde 465 tane fabrika var. Bu fabrikaların tamamını üniversiteyle birebir eşleştirmemiz gerekiyor. Üniversitenin hizmet aldığı zaman hemen ücret istemesi gibi bir durum şuanda yok. Üniversite önce hizmeti verecek sonra ücretlendirecek. Çünkü ticarette önce para kazanırsın, sonra ödeme yaparsın. Para kazanmadan ödeme yapmak çok zor. Dolayısıyla bu noktada da üniversiteyle hem fikir olduk” cümlelerini kullandı. 

Doğa ve canlıların yaşam alanları korunmalı

Köroğlu Dağları Turizm Alanı Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Ateş; “Bu projenin ilk eyleme dönüşmesi bizim isteğimiz doğrultusunda ortaya çıktı. Turizm yatırımları ilk etapta yüksek maliyetli yatırımlardır ama sonrası kar topu gibi büyüyerek hızlıca geri dönüşler sağlar. Dolayısıyla yatırımcı yatırım yaparken önce maliyetleri analiz ediyor. Maliyetlerin analizini yaptığı zaman 7-8 senede geri dönebiliyorsa bu yatırıma olumlu bakıyor. Eğer bu yatırım biraz daha geride bırakırsa, 15-20 seneye geri dönüşünü sağlıyorsa o zaman yatırımcı biraz ürküyor. Devlet teşvik bölgesinde olduğu zaman, devlet destekleriyle birlikte yatırımcıya geri dönüş hızı artıyor. Biz o bölgenin turizm alanı ilan edilmesi konusunda hem fikiriz. Diğer konuda ise o projeler yapılırken bizde katkı sağlıyoruz. İş dünyası olarak katkı sağlamak zorundayız.  Çünkü biz Bolu’yu tanıyan kişileriz. O bölgeyi de en iyi tanıyan bizim iş dünyasının temsilcileridir. Herkesin fikri ve görüşü değerli... Çünkü tüm canlıların yaşam alanını istila etmeden, herkese saygı göstererek oralarda küçük adacıklarda yapılanmalar yapılmalı. Mesela Kartalkaya bölgesi gibi. Hem yaşam alanlarını hem de doğayı koruyarak her canlının yaşam alanına en az müdahale edecek şekilde yapılanmasına izin vereceğiz” dedi. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
9ARA2022