VALİ KILIÇ; ‘HUZUR VE MUTLULUĞA VESİLE OLSUN'

VALİ KILIÇ; ‘HUZUR VE MUTLULUĞA VESİLE OLSUN'

Vali Erkan Kılıç, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle yazılı olarak mesaj yayımladı. Tek bir ferdin dahi hak kaybına uğramayacağı bir dünya temennisinde bulunan Vali Kılıç, İnsan Hakları Gününün huzur ve mutluluğa vesile olmasını diledi. 

Mesajında Mevlana’nın ‘Ne olursan ol gel’ sözüne atıfta bulunan Vali Kılıç, millet olarak her zaman hakkı, adaleti ve hukukun üstünlüğünü gözettiğimizi söyledi. 

ATILAN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR 

Vali Kılıç mesajında; “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilmesinin yıl dönümü olan 10 Aralık günü her yıl; insan hakları konusunda tüm dünyada farkındalık ve bilincin gelişmesi amacıyla Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. İnsanların dış görünüşleri, inanışları ve yaşam biçimleri gibi farklılık gösteren özelliklerine göre kimseye ayrım yapılmaksızın herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olarak dünya üzerinde yaşayabilmesi, insan onuruna yakışacak şekilde hayatlarını idame ettirmeleri tüm insanlığın en büyük gayesidir. Bu anlamda İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm dünya ülkelerini ortak hedefler ve değerler bütünü etrafında toplayan, insan haklarının korunması ve hak ihlallerinin önlenmesi açısından atılan önemli bir adımdır” ifadelerine yer verdi. 

NECİP BİR MİLLETİN EVLATLARIYIZ

Adil bir dünya temennisinde bulunan Vali Kılıç mesajında şunları söyledi; “Ancak ne yazık ki dünya siyasi tarihine bakıldığında; bölgesel, kitlesel ve evrensel boyutlarda yaşanan savaşlar ve devletlerin yayılmacı politikaları sebebiyle insanın doğuştan sahip olduğu en temel hakkı olan yaşama hakkının dahi ihlal edildiğini üzülerek görmekteyiz. Bizler; hüküm sürdüğü tüm coğrafyalarda farklı medeniyetlerden, farklı kültürlerden insanların bir arada huzur ve güven ortamında yaşamasını sağlayan, toplumda birlik-beraberliğin tesis edilmesinde adalet ve hoşgörü anlayışını her şeyden üstün tutan kadim bir devletin, necip bir milletin evlatlarıyız. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin; “Gel, gel, ne olursan ol yine gel. İster kâfir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel…” sözüyle ifade ettiği gibi, şanlı tarihimiz boyunca bizden yardım isteyen, bize sığınan, zulme ve işkenceye uğrayan kim olursa olsun yanında olduk, hakkın ve adaletin savunucusu olduk, her zaman hukukun üstünlüğünü gözettik. Bugün de dünya üzerinde küresel güçlerin mazlum coğrafyalarda yaşattıkları insan haysiyetine yakışmayan tutumların, kötü muamelelerin ve hak ihlallerinin karşısında kararlılıkla duran Devletimiz; dünya barışının sağlanmasında ve masum dünya milletlerinin feryadına umut olma yolunda tüm dünya devletlerine örnek teşkil etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerimle; tek bir ferdin dahi hak kaybına uğramayacağı daha adil bir dünya temennilerimle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nün milletimizin ve tüm insanlığın huzur ve mutluluğuna vesile olmasını diliyor, tüm vatandaşlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum”

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
10ARA2022