VALİ KILIÇ; ‘TÜRK KADINI HER ZAMAN ÖN SAFLARDA OLMUŞTUR'

VALİ KILIÇ; ‘TÜRK KADINI HER ZAMAN ÖN SAFLARDA OLMUŞTUR'

Vali Erkan Kılıç, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkı verilme günü dolayısıyla yazılı olarak açıklamada bulundu. Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin önemine değinen Vali Kılıç, Türk kadının ülkemizin kalkınma hamlesinde her zaman ön saflarda olduğunu belirtti. 

5 Aralık’ta Türk kadınının hak ettiği değeri aldığını belirten Vali Kılıç, Türk kadının, tarihin ilk sayfalarından başlayarak her dönem başarılarına ve fedakarlığına şahit olunduğunu dile getirdi. 

‘ÜLKEMİZİN GELECEĞİNDE SÖZ SAHİBİ OLMUŞLARDIR’

Vali Erkan Kılıç yaptığı açıklamada; “Türk tarihinin ilk sayfalarından başlayarak her dönemde kahramanlıklarına, başarılarına ve fedakârlıklarına şahit olduğumuz Türk kadınının; toplumumuzda hak ettiği değerin karşılığını aldığı 5 Aralık, birçok batılı ülkeden önce Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildiği gündür. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934’ten günümüze kadar Türk kadınları; eğitim, sağlık, yasama, yürütme, iş dünyası, siyaset, ekonomi   gibi her alanda görev almışlar ve görevlerini hakkıyla ifa etmişler, ülkemizin geleceğinde söz sahibi olmuşlardır. Gazi Mustafa Kemal’in “Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan ihtimal yoktur.” sözüyle yola çıkan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her alanında kadın sayısının artıyor olması gelişimin ve ilerlemenin en somut göstergesidir” ifadelerine yer verdi. 

‘KURTULUŞ MÜCADELEMİZİN SEMBOLÜ OLMUŞLARDIR’

Vali Kılıç, açıklamasının devamında şu cümleleri kullandı; “Kadın, annedir; eştir, kız kardeştir. Sevgisiyle, merhametiyle, özverisiyle toplumumuzu ayakta tutan ailenin temeli; çalışkanlığı, disiplini ve azmiyle Türk milletinin varoluş sürecinde yapı taşıdır. Nene Hatunlar, Şerife Bacılar ve nice kadınlarımız omuz omuza verilen kurtuluş mücadelemizin sembolü olmuşlardır. Evinde, tarlasında, fabrikada üretime destek olan, girdiği her alanda başarılarıyla adından söz ettiren Türk kadını, ülkemizin kalkınma hamlesinde her zaman ön saflardadır. Medeniyetlerin temeli ve korunmasında büyük bir güç olan kültür; bilinçli, eğitimli insanlar sayesinde devamlılık kazanır. Medeniyetlerin devamında rol alan fertleri yetiştiren kadınlarımızın eğitim seviyeleri arttıkça da milletlerin ve devletlerin bekası daim olur. Medeniyetlerin muasır hale gelmesi kadınlara verilen değer ve haklarla doğru orantılıdır. “Cennet annelerin ayakları altındadır.” buyruğundaki anlayışa mensup olan bizler, kadına yönelik her türlü ayrımcılık, şiddet ve istismarın karşısında olup bundan sonra da aynı kararlılıkla olmaya devam edeceğiz. Hayatımızın her evresinde, varlıklarıyla ve destekleriyle dik durduğumuz; sevgi ve şefkatleriyle olgunlaştığımız kadınlarımızın mutluluğu, ailenin mutluluğudur. Mutlu aileler de mutlu toplumları oluşturur. Bu duygu ve düşüncelerle, kadınların her alanda hak ettiği değeri gördüğü, her zaman güvende olduğu, incitilmediği, huzurlu ve duyarlı bir toplum olmayı temenni ediyor; tüm kadınlarımıza mutlu, sağlıklı, sevgi ve saygı dolu günler diliyorum.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
5ARA2023