BOLU'YU GERÇEKTEN SEVENLERE!

Her tarafı doğa cenneti ve tabiat harikası eşi benzeri olmayan güzel Bolu’muzun bazı sorunlarını kesin olarak çözüme ulaştıracak, elini taşın altına sokacak kişiler maalesef yok. Aslı araştırıldığında Bolu’muzun çözülemeyecek kadar karmaşık sorunları da yok. Yeter ki sorun olan konuları ciddi olarak araştırıp takip eden ve sonuca ulaşmasını sağlayacak yetkililer olsun.

Mesela, ilgilerce nedeni senelerdir bir türlü açıklanamayan bir konu! Yüzyıllardır Doğa cenneti ABANT gölünde yaşamını sürdüre gelmiş olan ABANT ALABALIĞI (SALMO TRUTİA FARİO VARYETTE ABANTİCUS) adıyla Dünya literatürüne geçmiş olan bu eşsiz balıklar ne oldu da yerlerini, kökeni yurt dışında olan ve adına Hollanda SAZANI denilen TİNKA balıklarına bırakarak azınlığa düştüler?

ABANT alabalıkları ne gibi bir afet oldu da birkaç sene içinde, yüzlerce yıllardır yaşamlarını sürdüre geldikleri, CENNET gibi ABANT gölünde azınlığa düştüler? Yoksa AMERİKA KITASINDA sık sık olduğunu duyduğumuz HORTUMLAR gibi bir TUFAN oldu da ABANT Alabalıklarını alıp başka bir yerlere götürdü de Bolu’da yaşayanların haberi mi olmadı? Eğer bu doğa cenneti olan bu gölde gerekli olarak balık neslinde değişiklik yapılacaktıysa, hiç değilse ABANT alabalıklarına uygun bir alabalık türüyle yapılamaz mıydı? Bana göre yapılması gerekendiyse, ABANT Alabalığının neslinin devamı için ne gerekiyorsa gerekenlerin tamamı mutlaka yapılmalıydı. Gereğinde ABANT ALABALIĞININ üretim işinin Bolu ili çevresinde özelleştirilmesi bile düşünülmeliydi.

Bu konu ile bu benim kaçıncı köşe yazım, Bolu’daki diğer köşe yazarı arkadaşların bu konu ile yazılarının adedini ben bile hatırlayamıyorum. Senelerdir yazılarımızla bu konunun sebebini soruyoruz, hiçbir yetkili bu konu hakkında şöyle veya böyle olmuştur da, ABANT ALABALIKLARI yerine şu sebepten dolayı Abant gölüne değişik cins balıklar bırakılmıştır diye açıklama yapma zahmetine katlanmıyorlar. ABANT ile ilgili yapılan toplantılarda gölünün çevresinden nasıl faydalanılırız planları yapılıyor. Hiç düşünülmüyor ki, ABANT gölünün özelliğini ve o eşsiz LACİVERT rengini kaybettiğinde diğer göllere benzeyip, etrafının yaratılan suni güzellikler neye yarayacak? 

Eğer ABANT ALABALIKLARI konusunda gölde balık avlayanlar, aşırı balık tutmakla suçlanıyorsa bana göre çok saçma bir savunma olur. Çünkü geçmiş senelerde ABANT GÖLÜNDE senelerce balık av yasağı konuldu. Konulan yasağa tam anlamıyla uyulup uyulmadığını, en iyi bu yasağı koyanların bilmesi gerekmez mi? Hakikaten konulan yasak, kaçak avlanmanın önüne geçemediyse, bu ayıp sadece avlananların mı, yoksa yeterli önlemleri almayıp yasak balık avına mani olamayanların mı? (SALMO TRUTİA FARİO VARYETTE ABANTİCUS) ismiyle Dünya literatürüne geçmiş olan bir Balık neslinin eğer acil önlem alınmazsa gelecekte tamamen yok olmasına sadece seyirci kalmamız, bütün Dünya doğaseverlerine ve ABANT gölünün güzelliğine karşı biraz ayıp olmuyor mu? Bu alabalık türü sadece ABANT GÖLÜNDE değil GÖLCÜK GÖLÜNDE, SÜLÜKLÜ GÖLDEDE vardı. Her ne hikmetse bütün göllerde ABANT ALABALIĞI nesli yok olmaya yerini TİNKA balıkları almaya başladı?

Bütün bu yaşanan olumsuzlukların bir sebebinin olması gerekmez mi? Bu konulara gerçekten sahip çıkacak, ABANT ALABALIKLARININ yok olma sebebini araştıracak ve kamuoyunu aydınlatacak bir yetkili bir gün mutlaka çıkacaktır! BOLU’ muzda halk arasında çok söylenen bir laf vardır, ”BOLUNUN sahibimi var” . Bence BOLU’ da yaşayan herkes güzel BOLU’ muzun gerçek sahibi olmalıdır, tabii ki sadece lafla değil, yapılan ve yapılacak icraatla!

          Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Mete FERAH yazıları

8KAS2021