HEPİMİZ KORKUYORUZ

 

Korkma, korkmak eylemi, ürkmek, dehşete kapılmak, kaygı duymak, endişe etmek gibi anlamlara sahip. Sınıfta öğrencilerimle bu fiili  “Korkuyorum, korkuyorsun, korkuyor, korkuyoruz, korkuyorsunuz, korkuyorlar.” şeklinde çekimliyoruz. Sonra hepimiz korkularımızı sıralıyoruz.

 

Kimi karanlıktan, kimi ölümden, kimi cehennemden, kimi kilo almaktan, kimi hastalanmaktan, kimi başarısız olmaktan, kimi parasızlıktan, kimi yalnızlıktan, kimi ailesini kaybetmekten, kimi vatansızlıktan, kimi yükseklikten, kimi asansörden korkuyor. Hepimiz bir şeylerden korkuyoruz yani.

 

Korku normal bir duygu. Her insan korkar. Korku anlamlı bir tepkidir üstelik. Galiba hayatımızı yöneten sadece korkularımız. Korkularımızın kaynağı geçmişimiz olduğu gibi gelecek kaygımız da olabiliyor.

 

Gelecek kaygısı şayet daha çok para kazanmak, sınırsız egolarımız, bitmek bilmeyen hırslarımız, gözü doymayan açlığımızla yanlış yapmamıza, başkalarının hakkını yememize, ahlaksızlığa, arsızlığa kapı aralıyorsa bu türlü gelecek kaygısından korkmalıyız. 

Çocuklarımıza, torunlarımıza güzel bir vatan iyi bir gelecek bırakmak istiyoruz. Oysa durmadan kirlettiğimiz bilinçsizce yok ettiğimiz cennet ülkemiz, denizlerimiz, yaylalarımız, akarsularımız tehlike altında korkuyoruz. Bu doğayı kaybetmekten korkuyoruz.

Onca zorluk, yokluk, onca mücadele vererek kazandığımız Cumhuriyeti, demokrasiyi, özgürlüğü kaybetmekten korkuyoruz.

 

Lao Tzu “İnsanlar korkulacak şeylerden korkmazlarsa, daha korkunç şeylerle karşılaşırlar.” Demiş. 

 

Korktuklarımız için önlem alıyor muyuz? Cahil cesur olurmuş diyorlar ya çok cesuruz çoğu zaman. Doğayı, doğal kaynakları sonsuz zannediyoruz. Vatan, toprak, kaybedilmez zannediyoruz, demokrasi, hak, hukuk yok edilemez zannediyoruz, aile kavramı, değerlerimiz hiç kaybolmaz zannediyoruz.

 

Mevlana “Bir yanda korkun bir yanda umudun varsa iki kanatlı olursun, tek kanatla uçulmaz.”der. Kaybedeceklerimizin değeri korkumuzu belirlemeli. Umut, umutlu olmak çok güzel ama korkularımız bizi ayakta tutmalı, cesur, gözü pek, güçlü, kararlı, akıllı, olmamızı sağlamalı. 

Gerçek korkusuzluk bu olsa gerek değil mi?

 

Korkarak yaşıyorsanız yalnızca hayatı seyredersiniz. Friedrich Nietzsche

Korku mantıktan daha kuvvetlidir.

Hayat korkunun bittiği yerde başlar. Osho

Korku suçu, suç cezayı doğurur. Voltaire

Korkak insan, namuslu insan olamaz. D. Szabo

Korktukça tutsak, umut ettikçe özgürsün.

 


 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Ayla Coşkun Ceren yazıları

6TEM2021