PARMAK İZİ

Sana ait,

Ona ait…

Öğrenme tatlı bir maceradır. Yorucu bir yolculuktur.  Öğrendikleriniz merakınızı artırıyorsa, durağı olmayan uzun bir yolculuğa çıkmışsınız demektir. Kapasite ve ortam meselesidir. Kapasite yetenekle, ortam ise çevrenizdir… Mevcut yetenekleri, çoklu bir ortamla buluşturanlar için öğrenme heyecan verici, sürükleyici ve çekicidir. Öğrenmedeki asıl maksat; insanın kendini ve yeteneklerini tanıması, algılama özelliklerini öğrenmesi, öğrenme sitillerini bilmesi, bilgiyi neden, nereden, nasıl ve ne için alabileceğini bilmesi, duyularının antenlerini ileriye doğru açmasıdır. Yani meraklarını sınırlamadan, duvarlar örmeden, engeller çıkarmadan uzun ve heyecan dolu yolculuklara çıkmasıdır. Öğrenme için durmak yok… Zaman dediğin o kadar basite alınacak şey değildir ki; canlıdır, hareketlidir, ataktır, akıcıdır. Saniye dakikalar nedir ki? İşte bütün mesele, bu “nedir ki”nin içinde saklı… Zaman aktıkça gençleşir. Yarına yeni saniye ve dakikalarla başlar. Sen durdukça yaşlanırsın… Unutmamak gerekir ki, saniyeler birbirine bağlıymış. Sen de saniyelere bağlan ve öğrenmeye devam et.  Öğrendiklerimiz değerli olmalı, kişiliğimizde değer oluşturmalı. Bizim için değer oluşturmuyorsa, öğrendiklerimizinde değeri olmayacaktır. Öğrendiğimiz bilgilerin ağırlığı altında ezilmeyelim. Öğrendiklerimiz, problemlerimizi çözmeye yardımcı olmalı, bize yeni yollar ve kapılar açmalıdır. Kendi kararlarını kendi verebilen, çalışma ve öğrenme tekniklerini bilen ve aktif olarak kullanan insanlar yetiştirmek, öğrenmeyi öğrenmenin temel amacıdır. Öğrenmeyi öğrenmek, öğrenilen bilgilerin altında ezilmeden, bilgiyi araç olarak kullanmayı gerektirir.

Okulum bana ne öğretmelidir? İlk bakışta basit gibi görülen bu soru, karışık ve iç içe akan bir yapıdadır. O halde okulum bana kendime güvenmeyi öğretmeli. Okulum bana insan sevgisini kazandırmalı, okulum bana paylaşmayı, kavgadan uzak durmayı, zorbalığın kötü bir davranış olduğunu öğretmeli.  Okulum hafızlamayı değil, düşünmeyi öğretmeli. Okulum insan sevgisinin yanında vatan sevgisini, bayrak sevgisini, dilimin ve dinimin güzelliklerini öğretmeli. Vatanın basit bir toprak parçası olmadığını, toprak için toprağın altında yatanların hepimizin atası olduğunu, bugün buradan böyle rahat konuşabilelim diye canlarını vermiş vatanseverlerin tek amacının vatanlarını korumak olduğunu ve bizlere emanet bir vatan bıraktıklarını,  vatan senin örtün değildir, birimizin değil, hepimizindir. Hepimizin toprağıdır ve hepimiz vatan toprağı kadar cömert olmalıyız. Hepimiz kimiz peki, hepimiziz işte… Sensin, benim ve herkes…Okul kaybettiklerimizi kazandırma ülküsü vermelidir. Belgesellerde gördüğümüz yerlerin, biz de uyandırdığı pişmanlığı yaşatmamalı; üstü ecnebinin, altında yatanlar bizim… Neden kaybettiğimizi de öğretmeli.  Okul, durgun ve durağan duygularımı uyandırmalı, uzak hedefler göstermelidir. Zihnimizin pencerelerini genişletmeli, yüce mefkûrelere giden yolu açmalıdır. Öğrenme “parmak izi kadar, kişiye özgü” bir olgu ise herkesin öğrenme türü, şekli, hızı ve algılama kapasitesi farklı olduğuna göre, niçin farklı yollar ve yöntemler kullanmayalım?.. okulum beni, soru çözen ama sorun çözemeyen kuşak olarak yetiştirmesin. Sorun çözen yolları da öğretsin...  Okul bu yolları kapatmasın. Uzmanlık alanları çoğalmış; bilgi değişimi hızlanmıştır. Eskiyen bilgi, yaşlanan öğretmen, yetişen genç nüfus yenilenmeyi gerekli kılmaktadır. Eğitim kurumlarımızın değişen nitelikleri ile birlikte, niceliklerinde de değişmeler meydana gelmiştir. Bu değişimin önemli ve göze batan özelliklerinden birisi, durağan olmaması; “iyinin de iyisi vardır,” anlayışı ile mükemmele doğru yolculuğuna devam etmesidir. Çocuklarımızın zihni talan edilmeden, doğru yaklaşımlar göstermek dileğiyle…

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Fehimdar ÇİFTÇİ yazıları

22ARA2020