Bayram İzlenimleri

Bayram İzlenimleri

Kurban Bayramı ve Bolu

Özünden tamamen uzaklaşılmış, Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri mutluluk hormonu salgılatabilmek adına  son derece gereksiz bir şekilde uzatılıyor. 7 gün 24 saat çalışması üretmesi gereken bir ülke 9 gün boyunca yatıyor. Sadece belli bir kesim kazanıyor.

Ülkenin en önemli karayolu geçiş noktası olan Bolu ve Bolu Dağı trafiği, her zaman olduğu gibi haber kanalı ve sitelerinin en ilgi gösterdiği bölge olarak yer aldı. Bu ilgiden faydalanmak isteyen bazı haber sitelerinin  ise gerçekten konuyu abartmada yine üstlerine yoktu.

Ben de bayram tatilinde her zaman olduğu gibi (Kutsal Topraklar) Bolu’daydım.   Bayramın 1. 2.ve 3 günü Bolu  şehir merkezi oldukça sakindi. Öyle ki, garajımızın önüne park etmiş herhangi bir araç bile yoktu! Yerlilerin büyük bölümü bayramı köy, yayla ve yazlıklarında geçirirken, dışardan Bolu’ya yerleşenlerin memleketlerine gittikleri, şehrin sakinliğinden anlaşılıyordu. Bu sessizliği  ve sakinliğini bozan  tek istisna maalesef  motosikletlerin çıkarttığı egzoz gürültüsüydü.  Bu konuda yetkili mercilerin bir şeyler yapması lazım. Özellikle geceleri iş çığırından çıkıyor ve bu umarsız adamların  yaptığı  gürültü kirliliği bütün Bolu’yu kaplıyor. Bir başka konu var ki onu da başlı başına bir köşe yazısında işlemek isterim (Kızlarımız ve davranışları!)

Yerel basında ve sosyal medya ’da  siyasi partilerin bayramlaşmaları gözüme takıldı. AK Parti’nin bayramlaşma kareleri eski günlerin çok uzağındaydı.  2019 yılı Kurban Bayramı’nda icra ettiğim belediye başkan vekilliği esnasında  Ak Parti il teşkilatına yaptığım sürpriz  ziyarette neredeyse merdiven araları bile doluydu. O ziyaretim, başkanımız  Tanju Özcan tarafından çok eleştirilmişti. Ama bugün CHP Genel Başkanımız Sn. Özgür Özel, AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Sn. R. Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ediyor ve yeni bir sayfa açmak için çabalıyor. Ben bu işi yerelde 5 yıl önce yapmaya çalışmıştım. CHP’nin il teşkilatı bayramlaşması, AK Parti’ye göre  sanki biraz daha kalabalıktı. Bu parti içi bayramlaşmalar bana biraz  garip geliyor. Neredeyse hemen hemen her gün partide birbirini görüp hâl hatır soran üyeler tekrar bir araya geliyor, tek fark basın mensupları oluyor galiba! Sonuç olarak partilerin bayramlaşma karelerindeki görüntüler milletimizin kuvvetlinin yanında yer alma  iç güdüsüyle duruma göre değişiklik gösterdiğini bize kanıtlıyor.

Bayramın 4. Günü Akçakoca’daydık. Akçakoca’yı hiç bu kadar kalabalık görmemiştim. Maalesef Akçakoca’da  bozuk imar ve iskân anlayışımızın kurbanı olmuş, betona boğulmuş, özünü kaybetmiş, tarz oluşturamamış bir sahil  şehri olarak yoluna devam ediyor.  Halbuki 70’ li yıllarda Ankara- İstanbul arasında bir inci olarak dönemin gazete ve dergilerinde geniş yer bulurdu. Akçakoca’da beni tek etkileyen şey Ortancalar oldu. Ortancalara bayıldım. Yeni belediye başkanımızım Ortancalar üzerine gitmesini ve Akçakoca Festivali’nde Ortancalar içinde bir sayfa açılmasını dilerim.

Ve Abant!  Abant, bayram süresince ‘Vadedişmiş Topraklar’ misali adeta bir akına uğramıştı. Neredeyse, Türkiye’nin her şehrine  ait araç plakasını görmek mümkündü. Tabi bu yoğunluk birçok olumsuzluğumda beraberinde getiriyor.  Kimse durumundan memnun olmuyor. Bu arada Abant yolu vadisinde defalarca dile getirmeme rağmen herhangi bir gelişme göremedim. Kontrolsüz, keyfe keder yapılaşmalar devam ediyor. Turizmi iyi analiz edemeyen, bilmeyen  birçok yatırımcı iyi niyet ve heyecanla başladığı yatırımlarından istediği verimi alamıyor. Tesisleri iklim şartlarında etkisiyle eskiyor çürüyor ve salaş bir hal alıyor.  Şu anda yol üzerinde  bulunan sayılı birkaç tesisin dışındaki tesislerin büyük bölümü dökülüyor. Bu görüntüleriyle ne sahiplerine ne de Bolu turizmine bir katma değer sağlamaları mümkün değil.

Bayram’da önemli bir konuda Boluspor’du. Mevcut yönetimin olağanüstü genel kurul almasıyla birlikte Bolulu futbolseverlerin  bayram gündemi bu konuya odaklandı. Liglerin başlamasına bir ay kala kongreye, gidilmesi mevcut yönetimin göreve devam etme isteğinin bir göstergesidir. Genel kurul gündem maddelerinde  yer alan şirketleşme ile ilgili kısımlar dikkat çekiyor. Bu konunun açıklığa kavuşması, yani kurulacak şirket ve Boluspor Kulübü Derneği arasındaki işleyiş, hissedarlar, sermaye yapısı vb. ne şekilde olacak. Bildiğim kadarıyla Boluspor’un bir mal varlığı yok. Tesisleri belediye  ve özel İdare’ye ait.  Halka arz için mevcut haliyle bir yeterliliğe sahip mi  değil mi bilemiyorum. Görünen o ki  sezon öncesi Boluspor’u ciddi bir mesai bekliyor.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Cumhur BANDAKÇIOĞLU yazıları

21HAZ2024