GAZİPAŞA İLKOKULU HİKAYESİNİN SONUNDA TEŞEKKÜR VAR

Bolu’yu her şeyi ile sahiplenmek ve değerlerini yaşatmak Bolu’da yaşayan hepimizin görevidir. Yakın süre içinde Gazipaşa İlkokulu’nun hikâyesini yazdık çizdik, haftalarca anlatmaya çalıştık meramımızı. Niyetimiz halis ve temiz idi. Çünkü dilimizden dökülen, beynimizden geçen, yüreğimizden süzülen Bolu için, şehrimiz için isteğimizdi. Her zaman olduğu gibi öznemizi Bolu tutmuştuk.  

Geçen zaman içinde fikirler ortaya döküldü, istenmeyen bazı şeyler yaşandı, yarınının nelere gebe olduğunu bilmediğimiz günler geçirdik. Her zaman doğrunun şeklini tartışırız ama doğrunun yeri ve yönünü değiştirmeyi tartışmak akıl sabine yarar sağlamaz. Okulun taşınması fikri de öyle. Eğitim kurumumuz ve mahallemiz açısından, bir değerimizi yaralamak açısından hoş olmayacaktı. Nihayetinde günü, sabahı gördük. Gazipaşa İlkokulu için çözüme ulaşıldığına Belediye Meclisinin Mart 2022 Toplantısı’nı dinlerken şahit olduk. Tutum ve alınan karardan mutluluğumu anlatamam.

Bu süreçte; 2017 Yılında Ticari Alan haline getirilen Eğitim Alanı’nı yaptıkları plan tadilatı ile tekrar muhtemelen biraz daha büyüterek Eğitim Alanına döndüren Belediye Başkanlık Makamı ile sorunu çözme amaçlı, yapıcı olarak devreye giren Valilik Makamı’nın şehrimizin bir değeri için birlikte uğraş içinde olduklarını görmek büyük bir sevinç oldu. Cumhuriyetten önce çıktığı eğitim kurumu olarak faaliyet yolculuğunu Cumhuriyetle birlikte daha da sevinçle Atamıza izafeten “Gazipaşa” ismini alarak yüklenen asırlık geçmişe sahip Gazipaşa İlkokulu, artık sürgünden, yerinden yurdundan edilmeyi beklemekten kurtuldu. Köklü eğitim yuvamız bu milletin evlatlarını yarınlara daha bilgi beceri ve donamım yüklü olarak yetiştirmedeki azmini gücünü artırmıştır. Yenilenmiş olarak binalarına kavuşturulduğunda da bu hızla yoluna asırlar boyu devam edecektir inşallah. 

Okulumuzun 1969 Yılında taşınarak, eğitim yaptığı alanda kalması hepimizin isteği idi. Okulun aynı alanda kalması sağlandı. Gayret gösteren, hakkı teslim edenlere müteşekkiriz. Çünkü biliyoruz ki iki taşınma bir yangına bedel olmakta, köklü kurumları mazisinden, çalışma azminden, kişiliğinden yoksun kılmakta. Anıları, yaşanmışlıkları tarihi değeri bitirmektedir. Oysaki bunlar kent ve kentte yaşayanların hafızası, aidiyetlik duygusu açısından hiç de ötelenemeyecek, yok sayılamayacak kadar kıymetli ve değerli kazanımlarımızdır. 

Gelinen bu güzel sondan itibaren okulun, depremle yıkılan binası yerine yapılan prefabrike yapıların yetersiz ve bakımsız hali ele alınıp, yenilenerek adına, geçmişine, çocuklarımıza ve şehrimize yakışan hale getirme gayretinin bir an önce başlatılmasını umuyorum.  Valiliğimizin gereğini kısa sürede yaparak, 800’ün üzerinde öğrencimizin sıkıştıkları aşınmış prefabrike yapıdaki ikili öğretimden kurtarılmalarını bekliyoruz. 

Şahsımın dile getirmeye çalıştığı, halkımızın ve Karaçayır Mahallesi Sakinlerinin haklı isteğine duyarsız kalmayan çözüm odaklı, Bolu Şehri’ni yönetenlere yaraşan olumlu şekilde işbirliği yapan tutumları dolayısıyla Sayın Valimiz Ahmet Ümit Beye,  Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan Beye teşekkürü bir borç biliyorum. Gazipaşa İlkokulu’nun yeniden yerine kavuşmasının eğitim camiamıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Toplumdaki statünüz ve yeriniz, vazifeniz ne olursa olsun yönetin yahut yönetilen olun fark etmez. Hayatta herkes kendine layık gördüğü değerden ne kadarını karşı tarafa göstermişse onu bulur yaşar. Fazlası noksanı da olmaz. Değer bilen, değer veren ve değerini bulan olmak her zaman her insan için güzeldir. Konuşurken anlayana denk gelmek önemli, anlaşan ve anlaşılanlarla; dinlemesini söylemesini bilen, değer veren ve değerini misliyle bulanlarla olmak da ayrı bir güzel oluyor. Sağlıkla, esen kalın.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Siyami PALAZOĞLU yazıları

14MAR2022